Лабораторні дослідження

Державна установа «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»)- санітарно-профілактичний заклад охорони здоров’я, утворений з метою виконання завдань у сфері громадського здоров’я. У відповідності до Закону України «Про систему громадського здоров’я» № 2573-IX, Центр в межах реалізації 10 оперативних функцій громадського здоров’я уповноважено на здійснення нагляду(спостереження) за неінфекційними та інфекційними захворюваннями, імунопрофілактики, розслідування спалахів масових інфекційних та неінфекційних хвороб, отруєнь, уражень, реагувань на НС, виникнення яких зумовлено впливом біологічних, хімічних, фізичних чинників та соціальних факторів середовища життєдіяльності людини у межах визначених Статутом. Лабораторно-інструментальні дослідження проводяться з метою встановлення причинно-наслідкових зв’язків впливу факторів навколишнього середовища на здоров’я населення.

До складу Центру входять обласні підрозділи та лабораторії( акредитовані Національним агенством з акредитації України  на відповідність вимог ДСТУ EN/ISO 15189:2015 у сфері: бактеріологічні, імунохімічні та молекулярно-біологічні  дослідження біологічного матеріалу людини та на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IEC 17025:2019 у сфері мікробіологічні випробовування харчових продуктів сировини,питної води об’єктів навколишнього середовища. 10 районних структурних підрозділів, в складі яких функціонують 5 санітарно-гігієнічнихта 5 мікробіологічних лабораторій. Лабораторії акредитовані на відповідність ДСТУ ISO 10012:2005 та  працюють як за державним замовленням, так і на договірній основі з підприємствами, організаціями, фізичними особами.

Лабораторна база на обласному рівні Державної установи «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» на обласному рівні включає:

  • санітарно-гігієнічну лабораторію

  • лабораторію електромагнітних полів та інших фізичних факторів;

  • мікробіологічну лабораторію.

Всі лабораторії ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» працюють як за державним замовленням, так і на договірній основі з підприємствами, організаціями та фізичними особами.

Заявки на проведення досліджень можна надіслати поштою або подати особисто на адреси установи:

43010, м. Луцьк,  просп. Волі, 55, з 8.00 до 17.00 (понеділок-пʼятниця),

електронна пошта: [email protected]; тел. (0332)23-06-87,

а також на адреси структурних підрозділів:

  •  45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 17, тел. (05352) 59354,

електронна пошта: [email protected]

  • 44501, м. Камiнь–Каширський, вул. Ковельська, 22,  тел/факс  2-31-30

електронна пошта: [email protected]

  • 44600,  смт. Маневичі,  вул. Незалежності, 3, тел./факс (03376) 2-14-77

електронна пошта: [email protected]

  • 44702, м. Володимир вул.Устилузька, 29, тел. ( 03342) 3-40-25,

електронна пошта: [email protected]

  •   45400, м. Нововолинськ, вул. Героїв ЗСУ, 10,  тел. (03344)  4-46-95

електронна пошта: [email protected]

Мікробіологічна лабораторія 

В складі мікробіологічної лабораторії функціонує:

відділення бактеріологічних досліджень з розділом паразитології

відділення вірусологічних та біологічних досліджень.

Відділення бактеріологічних досліджень проводить широкий спектр бактеріологічних досліджень біоматеріалу від людей та з об’єктів зовнішнього середовища   для фізичних та юридичних осіб.

Сучасний рівень оснащеності, високопрофесійні фахівці та впроваджена система якості  дозволяє забезпечити високий рівень достовірності проведення бактеріологічних досліджень.

На сьогоднішній час, крім основ класичних  бактеріологічних методів, активно впроваджуються нові, сучасні методи експрес-діагностики мікробних  патогенів в біологічних зразках від людини та об’єктах зовнішнього середовища. Виявлення проводиться  за допомогою  тест-систем, імуно-біологічних препаратів світових лідерів лабораторної діагностики.

Відділення бактеріологічних досліджень мікробіологічної лабораторії забезпечене необхідним обладнанням та  мікробіологічними аналізаторами для стандартизації та автоматизації ідентифікації культур та визначення антибіотикорезистентності згідно європейських вимог EUCAST.

Спектр бактеріологічних досліджень:

  • дослідження клінічного матеріалу  (з зіву, носу, рани, вух, очей, статевих органів, біологічних рідин – сечі, мокроти, простатичного соку, фекалій та ін.)  для діагностики інфекційних захворювань, виявлення етіологічного фактору бактеріальних захворювань, харчових отруєнь ;
  • дослідження по виявленню дизбактеріозу кишечника;
  • визначенням  чутливості до антибіотиків виділених культур та їх антибіотикорезистентності;
  • лабораторний контроль рівня напруженості імунітету населення до інфекційних захворювань;
  • бактеріологічні дослідження якості харчових продуктів, питної води, повітря, ґрунту, води поверхневих водойм, змивів та інших об’єктів зовнішнього середовища.

Відділення проводить дослідження біоматеріалу від людей на наявність найпростіших та глистних інвазій. Також здійснюється моніторинг об’єктів зовнішнього середовища на наявність  цист найпростіших та яєць гельмінтів.

 Спектр паразитологічних досліджень:

  • наявність в біоматеріалі від людей (випорожнення, сеча, мокротиння) збудників паразитарних хвороб, а саме: гельмінтів (аскарид, гостриків, солітерів, стронгілоіда, ін.) та найпростіших (лямблій, криптоспоридій, балантидій, ін.);
  • наявність яєць гельмінтів у зовнішньому середовищі (грунт, пісок, овочі, ягоди, зелень, вода питна, стічна, поверхневих водойм та ін.)

 

Відділення вірусологічних та біологічних досліджень мікробіологічної лабораторії оснащене сучасним обладнанням для проведення лабораторної діагностики інфекційних захворювань вірусної етіології.  Забезпеченобоксами біологічної безпеки ІІ класу, комплектами для проведення імуно-ферментного аналізу, автоматичними станціями для виділення нуклеїнових кислот «KingFisher Flex», «Auto Pure-96», обладнанням для ПЛР-діагностики.

В роботі використовуються як класичні методи досліджень,  так і високочутливі лабораторні методи – імуноферментний аналіз, полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), які дозволяють якісно та швидко проводити діагностику вірусних хвороб.

Спектр вірусологічних досліджень:

  • моніторинг циркуляції ентеровірусів, ротавірусів в навколишньому середовищі при дослідженні проб з об’єктів навколишнього середовища (питна вода, води відкритих та закритих водойм);
  • дослідження сироватки крові від людей навиявлення вірусних гепатитів В, С; вірусів кору, краснухи, паротиту, кліщового енцефаліту, хантавіруси;
  • дослідження біоматералу від людей на коронавірус, грип, парагрип, риновіруси,  вірусний гепатит А, кліщовий енцефаліт методом ПЛР;
  • швидкі тести на виявлення антигену імунохроматографчним методом.

Дослідження проводять  кваліфіковані лікарі-вірусологи, вірусологи які постійно вдосконалюють свою компетентність, навчаючис на курсах платформи ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», практичних семінарах, організованих Представництвом ВООЗ в Україні.

Відділення вірусологічних та біологічних досліджень мікробіологічної лабораторії є єдиним в області, що здійснює моніторинг об`єктів довкілля на наявність збудників природно-вогнищевих особливо небезпечних інфекцій.

Тільки тут можуть проводитись дослідження біологічного матеріалу від хворих, при підозрі на наявність збудників  туляремії, бруцельозу, лептоспірозу, ієрсиніозів, рикетсіозів,  бореліозів, холери, лістеріозів, легіонельозу, ботулізму, сибірки.

Відділення забезпечене сучасним обладнанням відповідно до вимог міжнародних стандартів та акредитоване Національним агенством з акредитації України на відповідність вимог ДСТУ EN ISO 15189:2015 у сфері:  імунохімічні   дослідження біологічного матеріалу людини на наявність збудників природно-вогнищевих інфекцій. В роботі використовують як класичні методи досліджень -бактеріологічний, серологічний та біологічний так і сучасні – ПЛР, ІФА діагностика.

Працівники беруть участь у виконанні державних і міжнародних програм,  з моніторингу циркуляції збудників природно – вогнищевих та особливо небезпечних інфекцій

Спектр досліджень на наявність збудників особливо небезпечних інфекцій:

  • дослідження клінічного матеріалу на виявлення збудників туляремії, ієрсиніозу, лептоспірозу, ботулізму;
  • мікроскопію кліщів для виявлення збудників бореліозу;
  • імунохімічні дослідження сироваток крові від людей на хворобу Лайма, лептоспіроз,  ієрсиніози;
  • дослідження об’єктів навколишнього середовища, а саме зразки грунту, води поверхневих водойм, кліщі, на виявлення збудників сибірки, туляремії, холери, лептоспірозу, лістеріозу, легіонельозу,  бореліозу.

Санітарно-гігієнічна лабораторія ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»

Лабораторія проводить широкий спектр лабораторних вимірювань за напрямками: органолептичні, санітарно-хімічні та фізико-хімічні дослідження об’єктів навколишнього середовища для фізичних та юридичних осіб на приладах високої чутливості.

Лабораторія відповідає стану вимірювань і системі керування вимірюваннями відповідно вимог ДСТУ ISO 10012:2005 (Свідоцтво про відповідність № 206-04/2023, чинне до 10.11.2026 року). Впроваджено систему менеджменту якості для забезпечення достовірності лабораторних досліджень.

З метою атестації робочих місць, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р.  № 442 „Про проведення атестації робочих місць за умовами праці” (повідомлення про атестацію лабораторії внесено до «Інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу», лабораторія атестована на право проведення досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу. Перелік шкідливих речовин розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці 23.05.2019 року №135.

Дослідження виконують кваліфіковані фахівці з досвідом практичної роботи згідно вимог нормативної документації для проведення вимірювань в межах галузі атестації.

     Спектр досліджень:

  • питна вода із джерел централізованого водопостачання,  локальних свердловин , колодязів , вода з басейнів , вода відкритих водойм, стічна вода;
  • ґрунт;
  • атмосферне повітря та повітря робочої зони;
  • сировина та харчові продукти;
  • полімерні матеріали, посуд та вироби з паперу, контактуючі з харчовими продуктами;
  • полімерні вироби для будівництва та  виготовлення меблів.

Вміст токсичних речовин в об’єктах навколишнього середовища, харчових продуктах та рівень міграції хімічних речовин з полімерних матеріалів досліджується на сучасних приладах :

  • атомно-абсорбційному спектрометрі СоntrAA 800 (метали у питній воді та ґрунті),
  • газовому хроматографі «Trace 1610» (летка галогенорганіка у воді питній),
  • інверсійному вольтамперметрі АВА-3 (солі важких металів у харчових продуктах та об’єктах навколишнього середовища),
  • іонному хроматографі «Aquion Dionex» (аніони у воді питній),
  • спектрофлуориметрі «Duetta» (нафтопродукти, феноли та  поверхнево-активні речовини у воді).

 

Лабораторія електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»

Лабораторія технічно компетентна проводити вимірювання (дослідження) у відповідності до «Переліку обʼєктів вимірювань та процесів вимірювань», що наведений в додатку до свідоцтва (Свідоцтво про відповідність № 239-04/2023 від 10.11.2023 р.). Стан вимірювань і система керування вимірюваннями відповідають вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 «Системи керування вимірюваннями. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання». Діапазон показників та методи досліджень постійно розширюються. Для забезпечення якості та достовірності лабораторних досліджень в лабораторії впроваджена та підтримується система менеджменту якості.

Лабораторія атестована на право проведення досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу з метою атестації робочих місць згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» (повідомлення про атестацію лабораторії внесено до «Інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу» та розміщено на офіційному веб-сайті Держпраці 23.05.2019 року № 135).

Для вас працюють висококваліфіковані фахівці з досвідом практичної роботи, що мають вищі кваліфікаційні категорії за фахом.

Фахівцями лабораторії проводяться вимірювання:

  • фізичних факторів навколишнього середовища: шум, вібрація, напруженість електромагнітного поля, інтенсивність ультрафіолетового випромінювання, освітленість, метеофактори (температура, відносна вологість, швидкість руху повітря, теплове випромінювання);
  • показників важкості та напруженості праці;
  • рівнів вмісту радіонуклідів цезію-137 та стронцію-90 у харчовій сировині, продуктах харчування, лікарській сировині;
  • сумарної альфа- та бета-активності води питної;
  • питомої активності природних і штучних радіонуклідів в будівельних матеріалах, деревині та продукції з деревини, в полімерах та полімервмісних матеріалах, картонно-паперовій продукції, глиняному, скляному та порцеляно-фаянсовому посуді, мінеральних барвниках та глазурі та ін.;
  • потужності поглиненої (експозиційної) дози зовнішнього гамма-випромінювання в повітрі приміщень будинків, в т.ч. тих, що здаються в експлуатацію;
  • потужності поглиненої (експозиційної) дози зовнішнього гамма-випромінювання та щільності потоку бета-частинок в металобрухті;
  • потужності дози рентгенівського та гамма-випромінювання у рентгенівських кабінетах закладів охорони здоровʼя.

На сьогоднішній день придбано:

  • УФ-С радіометр для визначення інтенсивності УФ-випромінювання бактерицидних ламп для знезараження повітря та дезінфекції поверхонь;
  • дозиметри рентгенівського та гама-випромінювання для моніторингу радіаційної ситуації на підприємствах та в установах, в т. ч. закладах охорони здоровʼя, а також в навколишньому середовищі;
  • радіометр радону для дослідження його вмісту у повітрі житлових та нежитлових приміщень, на робочих місцях, а також у питній воді та грунтових газах.

Сучасний рівень оснащеності, професійні фахівці та система якості дозволяє забезпечити високий рівень достовірності досліджень фізичних факторів.

Тарифи ДУ "Волинський ОЦКПХ МОЗ"

Знайти