Радіаційні, хімічні, біологічні та ядерні загрози

З початку воєнних дій Центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України сформовані та щоденно працюють групи епідемічної, хімічної, радіаційної безпеки та дезінфекційні бригади. Мобільні бригади центру працюють у режимі воєнного стану й забезпечують цілодобовий контроль якості повітря та питної води тощо.

Постійно проводиться навчання персоналу центру, медичних працівників у системі реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я.

З метою інформування населення та контролю за ситуацією тричі на день проводять моніторинг радіаційного фону на контрольних точках.

Корисні посилання

Захиститись від радону!

Захист від опромінення радоном є одним з пріоритетних завдань радіаційної безпеки населення. Дане питання врегульовано рядом нормативно-правових актів у сфері громадського здоров’я. Розроблений Порядок встановлює процедуру моніторингу в Україні та нотифікації про радіаційні ризики суб’єктів в цій сфері.

Лабораторія радіологічних досліджень, електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» єдина в області акредитована на відповідність ДСТУ ISO 17025.

Доатестована на вимірювання об’ємної активності ізотопів Радону-222 у повітрі приміщень та на визначення питомої активності Радону-222 у питній воді.

За сприянням міжнародних партнерів установа отримала радіометр радону і торону Alpha Guard DF 2000. Міністерством охорони здоров’я за участю провідних науковців України проведено підготовку фахівців лабораторії.

ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» єдина установа в області є суб’єктом програми моніторингових досліджень. Нами впроваджено  методики по визначенню вмісту радону в повітрі приміщень житлових, нежитлових будівель та споруд призначених для тимчасового або постійного перебування людей, робочих місць, виробничих приміщень, в грунтовому повітрі сельбищних територій, призначених для промислового та громадського будівництва.

З метою вивчення  та  аналізу оцінки  можливих ризиків радіаційного  впливу  на стан  здоров’я  дитячого та  дорослого населення  в  області проведено дослідження  по  визначенню об’ємної  активності   радону   в  повітрі  приміщень  закладів освіти Луцького району. На  даний  час  проведено 48 досліджень,  перевищень не  виявлено.

Крім моніторингових досліджень Центр може надавати послуги суб’єктам господарювання.

Замовниками вимірювань можуть бути власники і користувачі:

  • земельних ділянок при проєктуванні будівництва;
  • виробничих та житлових приміщень, що будуються або реконструюються;
  • існуючих об’єктів з постійним або тимчасовим перебуванням людей;
  • об’єктів укриття.

Дотримання радіаційно-гігієнічних нормативів на підприємствах будівельної галузі та об’єктах будівництва, а також будівлях і спорудах, що експлуатуються, покладено на підприємства і організації всіх форм власності.

 

Довідково.

Радон та його дочірні продукти (полоній-218, свинець-214, вісмут-214, полоній-214) випромінюють  альфа-частинки,  які можуть спричинити рак дихальних шляхів і легень. Адже основний шлях надходження радону до організму людини­­ – інгаляційний. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 14% усіх злоякісних новоутворення легень у світі пов’язані з впливом цього радіоактивного газу на людину.   Ризик  захворювання на  рак легенів, спричинений  радоном залежить від:

– рівня  об’ємної  активності  радону;

– тривалості його дії та  індивідуальної схильності людини до розвитку  цього  захворювання.

Окрім того, він негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини.

Джерелами радону є гірські породи та ґрунти. У приміщення він також може проникати зі стін і фундаменту будівель (якщо будівельні матеріали не відповідають вимогам),  із водопровідною водою, особливо якщо вона надходить з артезіанських свердловин. Опромінення  від  радону у воді  призначеній для  пиття, є  незначним  порівняно з опроміненням від інгаляційного  надходження  радону із  повітрям  приміщень.

 

З  метою визначення  можливого негативного впливу радону в повітрі приміщень та питній воді  ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» може надавати ці послуги  за зверненням фізичних та юридичних осіб.

Вартість послуги без ПДВ:

Вимірювання об’ємної активності радону-222

  • в повітрі приміщень 268,78 грн;
  • у воді питній 433,85 грн.

Адреса: м.Луцьк, 43010, пр.Волі, 55, тел. (0332)23-06-87

Електронна адреса  [email protected] 

Знайти